четвъртък, 17 януари 2019 г.

Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?

Многократно съм чувал баналния рефрен: "България е най-зле в Европа, дори на Балканите всички са по-добре". Хората са пътували из Холандия, Германия, Великобритания и др.,  сериозно вдигат летвата на очаквания и изисквания, и е логично да стигнат до тези заключения.
Любимата държава за сравнение съм забелязал, че е Сърбия. Тук прозират русофилските нагласи на част от българите, а Сърбия я смятат за ревностна защитничка на православието и вярна съпруга на Дядо Иван, която отблъсква наглите опити за прелъстяване от страна на ЕС и САЩ. Нейните въображаеми успехи се дължали на близостта ѝ до Русия и отдалечеността ѝ от ЕС и САЩ, съответно нашите неуспехи - обратното . Тази държава бива възвеличавана в социалните мрежи и форуми в теми или новини касаещи бедност, заплати и др.
Затова ще направя скромно сравнение между двете страни и дали има почва за вярване на тези митове, които се разпространяват из България.
Сърбите и българите са съседни народи, православни, славяни, с идентична култура и манталитет, дори визуално не се различаваме. Двете държави са с долу-горе еднакво по брой население, площта също, намират се в един и същи регион, имат много идентични проблеми. Със сигурност по-голямата част от сърбите са добри хора, оставяйки настрана историческите комплексари от двете страни, които незнайно какво делят в XXI век. Дотук се изчерпва общото.
Първият въпрос, който се сещам, че много пъти се сравнява от българи и се самозаблужават, че са прави, това е този за инфраструктурата. Всички знаем, че в България има голям проблем, но в Сърбия лично се убедих преди седмица, че там наистина е катастрофално състоянието. В Сърбия няма винетки, има ТОЛ такси. От българо-сръбската граница до сръбско-хърватската граница платих 29 лв., това е за 400 км. от които около 330 км. са ТОЛ участъци. Мисля, че за толкова километри е много скъпо. Това е все едно София-Бургас да е почти 30 лв. От тази цялата отсечка, единствено между Калотина и Ниш е що-годе изрядна магистралата, защото е нова. Всичко след това е на вълни, дупки, неравности, необичайно много завои насред равно поле. Тук има един друг подмит - "вижте, сърбите строят магистрали без ЕС". Сърбите с държавни пари нищо не могат да направят, поради което са ги отдали на концесия, дори бях чел за един участък, който го държави турска фирма. Този факт е в разрез с митовете за "капиталистическа деколонизация". Минава се през Белград, има два варианта - супер странното селско околовръстно, където едвам се разминават ТИР и кола, нещо като Горнобански път в София или минаване през самия град, където за толкова голям град е тесен булевардът и съоветно има зверско задръстване, не като нашето Цариградско шосе с 10 ленти. София е на светлинни години откъм транзитен трафик. Букурещ е същото, но там е друга тема. Пътищата извън магистралата към големи градове, като Лесковац, неговите граждани могат да завидят на нашите междуградски пътища от клас I. Аз не видях нищо от този мит за прекрасната сръбска инфраструктура, а за което видях, моята оценка е че се плаща скъпо. 
Следващото нещо, което ме впечатли това беше цената на горивата. Много висока, необичайно висока, при положение за много близките руско-сръбски отношения. В България заредих дизел в Шел на Калотина за 2,14лв., след това заредих в Сърбия в един Лукойл за... 2,65 лв. Първоначално си помислих, че е на магистрала, в Западна Европа на магистралите е по-скъпо. След това проверих във fuelo.bg - ахнах, след като видях, че това са средните цени в Сърбия.
Ставайки дума за цени - долу-горе е като в България, няма да е грешка ако се каже, че е малко по-скъпо дори, но с уточнението, че сме по-богати от западните ни съседи, което е притеснително също. Дали се дължи на силното присъствие на големи западни търговски вериги магазини в България и по-малко в Сърбия, не съм убеден, би било спекулация, но това са фактите.
Сръбските градове и села ми се сториха не толкова цветущи. За Белград, София е нещо като Прага за София. В смисъл много по-развит и благоустроен град. Белград няма метро.
Дотук бяха по-субективни впечатления, сега ще изложа няколко чисто статистически факти. За да е по-прегледно ще ги поставя в таблица.

България
Сърбия
Население
7 100 000 души
7 020 000 души
Площ
111 000 кв. км.
88 300 кв. км.
БВП
66 млрд. долара
41 млрд. долара
БВП на човек
9500 долара
5900 долара
БВП (покупателна способност)
171 млрд. долара
107 млрд. долара
Безработица 2018г.
5,2%
14%
Заетост
3 205 000 души
2 829 000 души
Минимална заплата
286 евро
228 евро
Дължина автомагистрали
801 км.
632 км.
Туристи, 2017г. (според Уики)
11,6 млн.
3,1 млн.



За тези показатели на пръв поглед се сетих, но изводът ми е, че май няма показател, няма нещо в което Сърбия да е в по-добра позиция. Може би само в прираста на населението, но не можах да намеря точни и коректни данни за двете държави, но разликата е около 2000-3000 души, в полза на Сърбия, тоест малко по-бавно намалява. Но това вероятно се дължи и на факта, че ние имаме свободен достъп до почти целия континент.
България е зле, но на фона на "клуба на богатите". Но в компанията на държави извън ЕС, България е в що-годе прилично състояние, ако използвам по-горното сравнение - ние за Сърбия сме това, което за нас е Чехия. А за Молдова или Македония ние сме Германия.